S-ar merita?

« Older   Newer »
 
  Share  
.
  1. RazvanTrucker
     
    .

    User deleted


    Se merita sa imi iau un cap tractor euro5? Gasesc oare de munca cu capul?Sau cap tractor si cu remorca?
     
    .
  2.  
    .
    Avatar

    Free Image Hosting at www.ImageShack.us

    Group
    Member
    Posts
    4,125
    Location
    Arges

    Status
    Offline
    Se merita ! Iti faci contract cu o firma ca trebuie sa gasesti....unii zic ca trebuie sa ai pile ca sa-ti faci contract dar nu stiu .. :)
     
    .
  3. RazvanTrucker
     
    .

    User deleted


    Nu stiu care-i treaba mai exact cu contractele astea,dar stiu ca daca ai remorca ta gasesti marfa zilnic pe bursa...
     
    .
  4.  
    .
    Avatar

    Advanced Member

    Group
    Member
    Posts
    2,135
    Location
    Galati

    Status
    Offline
    cand iti cumperi un tir trebuie sa ai un plan ce sa faci cu el...nu-ti ceri parerea pe forum,daca sa-ti cumperi sau nu....iar treaba cu bursa iti zic eu ca nu e avantajoasa ... iar tirul poate sa fie si non-euro,daca scoti 2000 de euro pe saptamana e bun ...a fost doar un sfat
     
    .
  5. Ulieru
     
    .

    User deleted


    Nu mai renteaza sa ai camion propriu, castigi exact aceeasi bani ca si cum ai fi sofer plus ca mai ai stres in plus cu controale, ca se strica masina, motorina ,taxe si impozite( traiasca Ponta:|) , stai doar in sters si te chinui pentru nimic ... plus ca la ciment cel putin nu se mai fac contracte noi la nicio fabrica de ciment , in alta parte nu stiu si nu ma bag... concluzia ramai doar sofer deocamdata , nu mai renteaza sa ai masina proprie...
     
    .
  6.  
    .
    Avatar

    Advanced Member

    Group
    Member
    Posts
    2,135
    Location
    Galati

    Status
    Offline
    ba renteaza foarte mult...dar nu pe bursa...dau un exemplu care e adevarat : ai propria masina ,gasesti pe cineva care vara vinde cantitati mari de pepeni in piete sau alt produs...te plateste 500 de euro la cursa...faci 4 curse intr-o saptamana ai 2000 de euro...sa zicem cu tot cu cheltuieli ai 1000,hai nu o mie,hai 500 e...asta e faza..trebuie sa ai un pont bun cand iti cumperi tir
     
    .
  7. Ulieru
     
    .

    User deleted


    si pepeniii aia se fac tot timpul anului ? iarna ce faci? nu intru in polemici si in teorii parerea mea ramane aceeasi oricat de bun ar fi pontul nu se merita ...
     
    .
  8. Ðëñ¥§^-
     
    .

    User deleted


    Acum se fac autostraziile , poti sa-ti iei un cap tractor si o bena si te duci cu contract la Patronii care fac autostraziile , se cara pamant , balast . Iarna nu e delucru dar vara e tot mai mult la autostrazi.
     
    .
  9. RazvanTrucker
     
    .

    User deleted


    Tocmai de asta cer si parerea pe forum,ca sa imi formez un plan mai concret ce sa fac pe viitor,nu sa inglod banii aiurea :)
    De astfel de oferta ce spuneti?


    Stimate Transportator,

    Companiei Alpin Spedition Gmbh cu sediul in Kirchbichl, Austria ii revine o deosebita placere sa va prezinte o noua oferta de colaborare pe relatia IT-Anglia-IT.

    Mai jos regasiti toate detaliile relevante ale acestei oferte, pe care va invitam sa le parcurgeti.


    Tarif/km - 0,96€

    Alte beneficii:

    *
    170€ + documentul T2 pe Elvetia
    *
    bac, ferry, tren (daca este necesar) , tunelurile Mont Blanc + Frejus
    *

    2 incarcari + 2 descarcari sunt gratuite. Operatii aditionale: 30€/operatie


    Plata:

    *
    7 zile - discount 3%
    *
    30 zile - plata integrala

    De asemenea, compania noastra va pune la dispozitie urmatoarele optiuni de carduri:

    *
    cardul de combustibil AS24
    *
    cardul AS24 Eurotrafic + Telepass

    In cazul optarii pentru unul din cardurile mentionate mai sus, plata serviciilor prestate se poate efectua numai la 30 de zile, dupa retinerea debitelor utilizate.


    Pentru ambele carduri este disponibila deducerea de TVA.



    Tipurile de marfa transportate sunt foarte variate si includ:

    -masini, utilaje, piese auto;

    -imbracaminte (exclus umerase), pantofi;

    -marmura, vin;

    -plante (plata extra);

    -mase plastic;

    -confectii metalice;

    -marfuri ADR si mega, etc…



    Din punct de vedere al tonajului, acesta variaza de la 2T la 24T.

    Numarul de incarcari variaza de la 1 incarcare – 1 descarcare pana la 3-4 incarcari – 3-4 descarcari.



    Din punct de vedere al traseului, ruta prezinta un avantaj substantial, datorita faptului ca toate cursele trec prin Berchem Luxemburg, unde combustibilul este considerabil mai ieftin.



    Dorim sa subliniem, ca unul din aspectele cele mai importante pentru noi este plata corecta si la timp a partenerilor nostri pentru serviciilor prestate.



    Pentru detalii suplimentare, nu ezitati sa ne contactati pe email sau la numarul +43 5332 20811-111.


    Va multumim pentru timpul acordat analizarii ofertei noastre.



    Cu multa stima.


    Alin Tuns



    Alpin Spedition GmbH
    Bauhofstrasse 7
    A-6322 Kirchbichl

    [email protected]



    Phone: +43 5332 20811-111
    Fax: +43 5332 215000-7111
    Fax: +43 5332 215000-199
    Web: www.alpin-group.com
     
    .
  10.  
    .
    Avatar

    Advanced Member

    Group
    Member
    Posts
    2,135
    Location
    Galati

    Status
    Offline
    bai denis...tu crezi ca numai tu esti cu o amarata de bena ? sunt oameni cu relatii care au zeci de masini de santier...(rame) ... iar la oferta de mai sus nu stiu ce sa zic...
     
    .
  11. Steff'
     
    .

    User deleted


    Daca vrei sa-ti cumperi cap tractor propriu ia-ti unul nou nout sau nu bagi bani in el catva timp si sa scoti ceva profit si mai bine ia-ti si o remorca proprie sa tragi cu ea tu si-ti iei cursele cum iti convine la pret si alte chestii. Parerea mea
     
    .
  12. Stefan Jasha
     
    .

    User deleted


    de prin 2009, tot aceleasi vremuri sunt si acum, chiar mai rau, poate te ajuta
    www.soferii.ro/Forum/viewtopic.php?f=41&t=629

    "1. E foarte greu sa prinzi la contracte doar cu un singur camioan , deobicei iti cer sa ai cel putin 2 , in caz ca se defecteaza unul sa nu incurci treburle si sa poti cara mai departe marfa.
    2. Mai rar gasesti o firma mare( cele mici nu prea fac contracte cu cei care au doar un camion) care sa te las sa cari cu propriul tau camion( doar vreo cateva din comunitate)
    3 .In Romania poti sa faci ceva cu un singur camion doar daca este o basculata sau un cap tractor cu o remorca pt carat nisip,pietris si alte materiale deastea necesare la casa omului unde nu faci contract si cari pentru unii si pentru altii ocazional(adica cu ziua cum s-ar spune , sau curse pt omul de rand , ma rog, nu prea stiu eu k sa ma exprim :D )
    4. in Romania e mai greu, nu e ca si in America sau Canada unde omul de rand cu un singur camion poate prinde contracte sau sa faca curse pt marile compani la orice ora din zi si din noapte. Aici doar firmele de transport mari ( care au cel putin 3-4 camioane ) pot prinde contracte cat de cat bunicele.Bancile in Romania nu te ajuta , ci mai rau te ingroapa ( de exemplu aici sunt facute in asa fel contractele incat ei iti pot schimba dobanda la orice ora din zi sau din noapte fara sa le poti face ceva sau iti fixeaza o rata lunara de nici sa lucrezi 24 din 24 de ore si nu ai putea-o plati :D).Aici in Romania daca ai un camion proprietate personala si ai ce cara pe local , caci la distantza nu prea prinzi, inseamna ca l-ai prins pe Dumnezeu de picioare :D. castigi putini bani , care de cele mai multe ori nu-ti acopera motorina , intretinerea masinii si ratele la banca ( nu se mai pune problema sa mai ramai cu castig bunicel sa-ti platesti intretzinerea ta, hainele si mancarea :D ).In Romania NU SUNTEM LASATI SA LUCRAM !!! salarile sunt mizerabile,impozitele sunt mari,se plateste putin pe km , se lucreaza cu plata la termen nu pe loc ( adik faci transportul azi si dupa 15-30 de zile iti dau aia banii, caz fericit, caci deobicei astepti cel putin 60 de zile ;D , chiar si pentru 300 $).Pe drum poti fi oprit si controlat de: politie , politia de frontiera, ARR,RAR,politia comunitara ( da, si ei au drept mai nou sa opreasca masini daca s-a incalcat vreo lege, dar au atributii limitate ), jandarmerie ( sper sa nu fiu uitat vreuna :D ) ."
     
    .
  13. alex mike
     
    .

    User deleted


    As vrea sa iau o semiremorca cu nr rosii-frig din nuremberg! pe ce site sau cine mi-ar putea-o aduce acasa? in zona molldovei,iasi?
     
    .
12 replies since 21/4/2014, 14:58   24560 views
  Share  
.